Chrzest jest pierwszą z ważniejszych uroczystości w życiu dziecka. Często na tę okazję wynajmuje się fotografa, a także urządza przyjęcie w domu lub wybranym lokalu. Po kilku latach, odświeżając sobie pamięć zdjęciami z pewnością na ustach uczestników uroczystości i rodziców pojawi się uśmiech. Nie każdy rodzic zdaje sobie jednak sprawę z tego, kto powinien zjawić się na tym wydarzeniu, kiedy wysłać zaproszenie oraz jaką formę powinno ono mieć.
Jaką formę zaproszeń stosować?
Mimo iż chrzest jest bardzo ważny to wciąż temat zaproszeń nie jest tak skomplikowany jak w przypadku ślubów. Nie ma odgórnie ustalonych zasad dotyczących informowania najbliższych o tym wydarzeniu. Wielu rodziców w sprawie chrztu kontaktuje się z rodziną telefonicznie, gdyż od razu mogą liczyć na odpowiedź, a także mają możliwość rozwiania ewentualnych wątpliwości. Niemniej jednak spora ilość osób wciąż podtrzymuje tradycyjne rozwiązania i kontaktuje się z najbliższymi w sposób bardziej oficjalny, listownie. Personalizowane zaproszenia na chrzest stanowią świetną formę pamiątki na długie lata, a przy okazji prezentują się naprawdę elegancko. Tego typu zaproszenie będzie najlepszym wyborem dla najbliższych i znajomych, z którymi kontakt nie jest utrudniony. Jeżeli jednak osoby, które planuje się zaprosić, mieszkają za granicą, wówczas lepiej zadzwonić, aby zaoszczędzić czas i pieniądze na przesyłkę międzynarodową. Odradza się wysyłanie SMS-ów, gdyż może to obrazować brak zaangażowania w organizację chrztu.
Co powinno znaleźć się w zaproszeniu?
Rodzice, którzy zdecydowali się na stworzenie kartki z zaproszeniem, mają szerokie pole do popisu w kwestii jej zdobienia. Mogą wybrać odpowiednie tło, które znajdzie się na zaproszeniu (np. kwiaty), wielkość kartki, właściwy wzór, który przypadnie im do gustu, a mogą również umieścić wewnątrz zdjęcie swojego dziecka. Zaproszenia na chrzest ze zdjęciem są najczęściej wybierane przez rodziców, gdyż niewątpliwie przykują uwagę obdarowanych. Oprócz wyboru ozdób, warto również skupić się na samej treści zaproszenia. Wewnątrz zapisuje się między innymi datę oraz godzinę uroczystości, a także miejsce chrztu i wyprawianego później przyjęcia. Nie może również zabraknąć wzmianki o tym kto i kogo zaprasza. Pod każdym zaproszeniem zaleca się zawrzeć prośbę o potwierdzenie przybycia oraz numer kontaktowy do jednego z rodziców. Niektóre osoby w zaproszeniach umieszczają również cytat lub krótki tekst związany z uroczystością.
Kiedy wysłać zaproszenie na chrzest?
Zazwyczaj temat chrztu poruszany jest podczas spotkań rodzinnych i wspólnie ze znajomymi, dlatego często najbliżsi spodziewają się terminu uroczystości. Niemniej jednak mogą o niej zapomnieć i wówczas poinformowanie zaproszonych na ostatnią chwilę może sprawić, że goście się nie zjawią lub będą w złym humorze. Uroczystość chrztu wymaga zarówno od Pań, jak i Panów dostosowania właściwego ubioru, a także zakupu prezentu dla dziecka, przez co warto wysłać zaproszenie znacznie szybciej. Optymalnym terminem na wysłanie zaproszenia będą dwa tygodnie przed planowanym wydarzeniem, by goście mogli się spokojnie przygotować. W przypadku wysyłania zaproszeń za granicę zaleca się zrobienie tego jeszcze prędzej, co najmniej trzy tygodnie przed uroczystością – uwzględnić należy czas dotarcia informacji, a także sam transport.
Warto mieć na uwadze, że chrzciny mimo wszystko nie są wydarzeniem, na którym obecność przyjaciół czy dalszej rodziny jest obowiązkowa. Nie powinno zatem wymagać się przyjazdu na uroczystość osób, które mieszkają bardzo daleko, a koszt podróży jest wysoki. Przy tworzeniu zaproszeń zaleca się zamówienie większej ilości kartek, niż planowana jest ilość osób. Niektóre zaproszenia mogą się zniszczyć lub będą źle wypełnione i wówczas zapasowe kartki stanowią ratunek dla rodziców. Stosując się do zasad savoir-vivre, trzeba również pamiętać, by małżeństwa czy partnerów zapraszać razem.